یکی از مهم ترین و اساسی ترین لوازم خانگی که معمولا یکی از انواع متنوع آن در همه ی خانه ها وجود دارد یخچال و فریزر است . ولی آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که یخچال چگونه اختراع شده است ؟! در این مطلب تلاش شده است تا تاریخچه ای از این دستگاه را به شما ارائه دهیم .

حفظ سلامت خوراکی ها پیش از اختراع یخچال

در ابتدا که زندگی بشر ساده بود مردم از شیوه های سنتی برای سالم نگه داشتن خوراکی های خودشان استفاده می کردند . روش هایی مثل نمک سود کردن , خشک کردن و بعد تر روش هایی مثل تهیه ی ترشی و مربا , نمونه ای از کارهاییست که برای خراب نشدن خوراکی ها در گذشته انجام می شده است . همچنین مردم در یک سری از نواحی از غارها و یخچال های طبیعی و یا یخچال های خشتی که در محلی مناسب ساخته بودند برای نگهداری محصولات خود استفاده می کردند .

ایجاد یخچال های امروزی از کجا شروع شد

ابو علی سینا دانشمند ایرانی در قرن 11 بود که “مُبَرِّد” را اختراع کرد . مبرد که به آن چگالنده نیز می گویند وسیله ای برای سرد کردن بخار های موجود و تبدیل کردن این بخار ها به مایع است .همین وسیله بود که باعث شد بعد ها دانشمندان دیگری به مرور یخچال های امروزی را اختراع کنند .

اولین یخچال های امروزی چگونه ساخته شدند

قرن 17 بود که “ویلیام کولین” در دانشگاه گلاسکو اولین یخچال اصطلاحا مصنوعی را به وجود آورد . سپس “اولیور ایوانس” که به آن پدر یخچال نیز می گویند یخچالی را با بخار فشرده اختراع کرد . چند دهه بعد “ژاکوب پرکینز” با تغییری در یخچال ساخته شده توسط آقای ایوانس , شکل دیگری از این وسیله را ارائه داد . این ماجرا ادامه داشت تا امروزه که ما تنوعی بسیار زیاد را در یخچال های خانگی و صنعتی می بینیم .

اجزای اصلی یک یخچال

پنج چیزی که جزو بخش های اصلی یک یخچال می باشند به گونه ای که هیچ یخچالی بدون آن ها نمی تواند کار کند شامل کمپرسور , کندانسور , اواپراتور , ترموستات و گاز یخچال می شوند .

  • کمپرسور : کمپرسور یا موتور یخچال همان وسیله ی سیاه رنگ پشت یخچال است که از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده است . قسمت الکتریکی که وظیفه ی به حرکت در آوردن قسمت مکانیکی را بر عهده دارد و قسمت مکانیکی شامل یک سیلندر است که پیستون آن بوسیله ی هسته ی موتور الکتریکی حرکت می کند . رفتن و برگشتن پیستون باعث می شود یک حالت مکش مانند و سپس دمیدن به وجود آید .
  • کندانسور : کندانسور وظیفه دارد که باعث تبدیل کردن بخار به مایع از طریق خنک کردن سیال شود . گاز “فریون” که توسط کمپرسور فشرده می شود , در کندانسور خنک می شود و سپس به مایع تبدیل می گردد . شبکه‌ ای از لوله‌ ها که بر دیوار پشت یخچال های خانگی قرار دارد شکل ظاهری کندانسور است . در یخچال‌ های صنعتی نیز معمولا وسیله ای که شبیه رادیاتور اتوموبیل است , کندانسور یخچال است .
  • اواپراتور : اواپراتور کار سرما سازی را برای یخچال انجام می دهد . برای این کار یک سر اواپراتور به سر لوله ی مویی و سر دیگر آن به ساکشن موتور وصل می شود . هنگامی که ساکشن اتفاق می‌اُفتد با پایین آمدن سطح فشار در درون اواپراتور , مبرد جوش کرده و به آرامی با تبخیر از مایع به گاز تبدیل می شود . تبخیر صورت گرفته موجب می شود سرما ایجاد شود .
  • ترموستات : ترموستات با قطع و وصل کردن جریان برق در موتور یخچال سبب تعادل در دمای یخچال می شود . برای این کار در هنگامی که دمای یخچال افزایش می یابد , موتور یخچال با وصل شدن جریان برق به کار می افتد و سرما ایجاد می کند و درون یخچال سرد می شود . همچنین هنگامی که درون یخچال به حدی از سرما برسد جریان برق توسط ترموستات قطع می شود .
  • گازهای مصرفی : گاز مصرفی برای تبرید در ساخت یخچال های اولیه گاز “آمونیاک” بود . این گاز به دلیل عوارض بدی که برای انسان داشت و همچنین ترکیب شدگی اش با فلزات مس و آلمینیوم موجود در ساختار اجزای یخچال و همینطور انفجاری بودنش , به مرور با گاز “فریون” جایگزین شد . امروزه از گاز بی بوی فریون 12 استفاده می شود . این گاز در برخورد با رطوبت در فلزات خوردگی ایجاد نمی کند . ایراد گاز فریون این است که مقدار زیادی از آن باید استفاده شود و این موضوع باعث ضرر به لایه ی اوزون می شود . هم اکنون دانشمندان در تلاش هستند تا بتوانند گازهای دیگری را در این رابطه استفاده کنند .
یخچال چگونه کار می کند

تمام قسمت های معرفی شده در بالا در کارکرد یک یخچال تاثیر دارد . به طور کلی کارکرد یخچال بر اساس قانون دوم نیوتن و به صورت چرخه‌ ی ترمودینامیکی است (چرخه‌ ی ترمودینامیکی چرخه‌ ای بسته‌ است که در آن یک ماده‌ پس از قرارگیری در چندین فرآیند‌ به حالت اولیه ی خود بر می گردد .) . این چرخه در یخچال با ایجاد سرما از راه تبرید ایجاد می شود . در این سیستم مکانیکی , میلنگی که در محفظه ی کمپرسور قرار دارد می چرخد . این چرخش باعث می شود پیستون همانند یک تلمبه عمل کند . با باز و بسته شدن سوپاپ ها , گازی که در لوله ها و سیلندر قرار دارد به گردش در می آید . این گاز از لوله ی برگشت مکیده می شود و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود . این کار چندین بار انجام می شود . در نتیجه ی این اعمال , گاز سرما ساز به صورت متناوب در حال حرکت خواهد بود و “سرماسازی” اتفاق می افتد . گازهای موجود در یخچال از موتور با لوله هایی خارج می شوند و با فشار زیادی به “کندانسور” وارد می شوند . این گاز ها سپس وارد فیلتر تصفیه ی گاز یا همان درایر می شوند . این گاز ها پس از اینکه سرد شدند , فیلتر می شوند و به درون لوله های خنک کننده (اواپراتور) وارد می شوند . در آخر , این گاز ها از لوله های دیگری به سمت موتور بر می گردند . این رویه به صورت مداوم ادامه دارد…

ارتباط میان یخچال و فریزر

کارکرد فریزر نیز همانند یخچال است ولی ترموستات در فریزر برای دمای کم تری نسبت به یخچال تنظیم می شود . برای خنک سازی در فریزر های با قدرت بیشتر از ابزار هایی همچون بادبزن , کولر و پنکه ی مخصوص نیز استفاده می شود . این ابزار ها در درون فریزر قرار می گیرند . همه ی این کار ها انجام می شود تا منجمد سازی به خوبی صورت بگیرد . یخچال و فریزر در مدل های مختلفی مثل فریز پایین , فریز بالا , دوقلو , در فرانسوی و ساید بای ساید به بازار عرضه شده است .

یخچال های موجود در بازار

امروزه جدید ترین یخچال ها و فریزر با برند های مختلفی در انواع گوناگون تولید شده و به بازار جهانی عرضه می شود . برای مثال یخچال ها را می توان با توجه به قاره ی تولید کننده ی آن ها در سه دسته ی زیر معرفی کرد :

  • برند های تولید کننده در اروپا : هاردستون , ایندزیت , بوش , اریستون , بکو , اوشن , آاگ , بلومبرگ , باگنشت
  • برند های تولید کننده در آسیا : دوو , ال جی , اسنوا , سامسونگ , گلداستار , برفاب , الکترواستیل , فیلور , سایوان , اجنرال , امرسان , هیمالیا , پارس , هیتاچی , میدیا , یخساران , جنرال استیل , ایران پویا , ایستکول , آزمایش
  • برند های تولید کننده در آمریکا : وستینگ هاوس , وایت هاوس , کنمور , فریجیدر , آدمیرال , ویرپول , جنرال الکتریک , الکترولوکس , وست پوینت و پروفایل

به این صورت بود که از یخچال های طبیعی و کارهای خلاقانه در سالم نگه داشتن مواد غذایی به یخچال های امروزی رسیدیم که نبود نوعی از آن ها در هر خانه ای تقریبا غیرممکن است . ما به اینکه یخچالی تازه خریداری شود و یا یخچال تعمیر شود در مقاله ی “آیا تعمیر لوازم خانگی به صرفه است ؟!” پرداخته ایم . شرکت پارسیان سرویس

تعمیر یخچال و لباسشویی همه ی برند ها را با بهترین قیمت و کیفیت انجام می دهد . در صورت لزوم برای تعمیر محصولات خود روی تماس با ما کلیک کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *