کمپرسور موتور قلب تپنده یخچال فریزر است که به صورت مستقیم با تمام قسمت‌ها در ارتباط است و می تواند انرژی مورد نیاز را تامین کند. کمپرسور از اجزای مختلفی تشکیل شده و اگر یکی از قطعات آن دچار مشکل شود عملکرد اصلی یخچال را مختل می کند. این قطعه گاز تبریدی را وارد سیستم پمپ می کند و در خنک شدن یخچال تاثیر بسزایی دارد.کمپرسور شبیه یک جعبه سیاه است که در پشت یخچال نصب می شود و امکان تعمیر یا تعویض آن وجود دارد. اتصالات زیادی به کمپرسور متصل است و به مرور زمان ممکن است دچار افت کیفیت شود. موتور یخچال عملکرد خاصی دارد و زمانی که خراب می شود علائمی را از خود نشان می دهد. این قطعه با توان های متفاوت ساخته می شود تا روی یخچال های مختلف قابل نصب باشد. در ادامه همراه پارسیان سرویس باشید.

معرفی انواع کمپرسور یخچال

کمپرسور مدل‌های متنوعی دارد تا تولیدکنندگان بتوانند برای ساخت یخچال های مختلف از آن ها استفاده کنند‌. از نظر ساختار و نحوه عملکرد به چند دسته تقسیم می شود:

  1. کمپرسورهای معمولی: در این کمپرسور تنها یک پیستون استفاده شده تا بتواند گاز مبرد را فشرده سازی کند. این موتور قدیمی صدای زیادی دارد و از مصرف انرژی بالایی بر خوردار است به همین دلیل امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. کمپرسورهای اینورتر: در این مدل موتور الکتریکی نصب شده تا بتواند با سرعت بیشتری گاز مبرد را فشرده سازی کند. این موتور جدید نه تنها صدای کمی دارد بلکه انرژی کمتری هم مصرف می کند به همین دلیل امروزه روی بیشتر یخچال ها نصب می شود.
  3. موتورهای چرخشی:این کمپرسور برای فشرده سازی گاز مبرد از میل لنگ استفاده می کند به همین دلیل سرعت بالایی دارد.
  4. موتورهای مارپیچی: استفاده از یک مارپیچ برای فشرده کردن گاز مبرد عملکرد اصلی این کمپرسور است.
  5. موتورهای محوری: در این کمپرسور یک پروانه قدرتمند نصب شده تا بتواند در کمترین زمان گاز مبرد را فشرده کند.

تعمیر یخچال فریزر جنرال الکتریک در محل

اجزای اصلی کمپرسور یخچال

کمپرسور از اجزای خاصی تشکیل شده و همکاری این قطعات باعث عملکرد خوب موتور می شود. وظیفه اصلی این قطعه تامین جریان گاز در یخچال است و اگر نتواند به درستی به وظیفه خود عمل کند گاز به یخچال نمی رسد و شما شاهد خنک کردن یخچال نخواهید بود. انرژی تولید شده توسط موتور به کمک قطعات نصب شده روی آن انجام می شود.

از قطعات اصلی کمپرسور می توان به میل لنگ، سوپان و پیستون اشاره کرد. این قطعات اورجینال با همکاری هم می توانند انرژی مورد نیاز را تامین سازند. میل لنگ با قرار گرفتن درون محفظه کمپرسور به کمک موتور آسنکرون به چرخش در می اید و کار خود را شروع می کند.

با چرخیدن میل لنگ پیستون هم شروع به حرکت می کند و می توانند سوپاپ گاز را هم فعال کند که در این زمان سوپاپ گاز به کل سیستم پمپاژ می شود. روی سوپاپ سه لوله قرار دارد که وظیفه آنها شارژ گاز، مکش گاز و فشار گاز است. هدف از طراحی این لوله ها خنک کردن یخچال است.

در کمپرسورهای خطی و روتوری میل لنگ وجود ندارد و قطعات دیگر جایگزین شده است. روغن با قرار گرفتن در بخش های مکانیکی و الکتریکی روان کاری را به خوبی انجام می دهد. استفاده از فن باعث شده تا کمپرسور و کندانسور خنک شوند و بتوانند کارایی بهتری داشته باشند.

‌عملکرد کمپرسور یخچال

کمپرسور یا موتور با هدف پمپاژ گاز به کندانسور و اواپراتور و خنک کردن یخچال طراحی و ساخته شده است و عملکرد خاصی در این سیستم دارد. این قطعه در واقع قلب تپنده است نه اگر کوچکترین مشکلی داشته باشد اختلال در کل دستگاه ایجاد می شود.

زمانی که دمای هوای داخل یخچال کاهش پیدا می کند موتور شروع به کار می کند تا دمای مناسب را به یخچال برساند و مانع از فاسد شدن مواد غذایی شود. مبرد یا گاز به کمک کمپرسور به تمام قسمت ها پمپاژ می شود. اتصالات موتور کمک می کند تا سرعت انتقال گاز افزایش پیدا۰ کند.

اگر لوله های متصل به کمپرسور دچار انسداد و گرفتگی باشند گاز یا حجم کمی منتقل می شود و شما شاهد نشتی گاز خواهید بود. این عملکرد اصلی کمپرسور است که سعی می کند به بهترین شکل آن را انجام دهد.

این پمپ الکتریکی درون یک محفظه مهر و موم شده قرار دارد و روغن در آن جریان دارد تا کار روان کاری را انجام دهد. زمانی که پیستون کمپرسور گاز را فشرده می‌ کند گاز وارد کندانسور شده و دمای آن به شدت کاهش پیدا می کند. گاز سرده شده وارد اواپراتور شده و بعد از تبخیر شدن مجدد سرد شده و این چرخه دوباره تکرار می شود‌

طرز کار کمپرسور

کمپرسور عملکردی چرخشی دارد و فرایند تولید هوای سرد مرتب در آن تکرار می شود‌. طرز کار موتور به این شکل است که ابتدا گاز مبرد را به درون خود می کشد تا آن را به مایع تبدیل کند. بعد از فشرده سازی مبرد دمای آن نیز افزایش پیدا می کند. این گاز داغ وارد کندانسور شده تا به کمک فن خنک شود. وقتی گاز خنک می شود مجدد به مایع تبدیل شده و وارد شیر انبساط می شود.

پس از عبور از یک دریچه کوچک به اواپراتور وارد می شود. تبخیر در کمترین دما صورت می گیرد. گاز درون کویل حرکت کرده و کم کم وارد یخچال و سیستم خنک کننده می شود. در این چرخه دوباره گاز از کویل به کمپرسور رفته تا مجدد خنک شود و به یخچال برگردد. تمام اجزای تشکیل دهنده کمپرسور با هم همکاری خوبی دارند تا یخچال همیشه دمای مطلوبی داشته باشد.

سخن پایانی

کمپرسور یخچال فریزر قابلیت تعمیر و تعویض را دارد و می‌توان دوباره آن را به چرخه مصرف بازگرداند. این قطعه با برندهای مختلف ساخته می شود که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. اگر کوچکترین علائم خرابی را در کمپرسور مشاهده کردید باید سریعا به عیب یابی و رفع مشکل اقدام کنید. این قطعه بیشترین نقش را در کارایی یخچال دارد و اگر دما را به خوبی کاهش ندهد مواد غذایی به دلیل گرما دچار فساد و خرابی می شوند.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *