یخچال فریزر جزو لوازم ضروری در آشپزخانه است که اگر گاز آن تمام شود نمی‌تواند مواد غذایی را خنک نگه دارد‌. برای جلوگیری از فساد مواد غذایی نیاز است تا گاز یخچال مجدد شارژ شود و این کار نیاز به تخصص و مهارت دارد. برای شارژ کردن به تجهیزات خاصی نیاز است و در هر برند مراحل خاصی برای انجام این کار طی می شود. گاز در عملکرد صحیح یخچال نقش بسزایی دارد و باعث خنک شدن دستگاه توسط سیستم خنک کننده می شود. اگر گاز دچار نشتی شود یا درب یخچال بیش از حد باز باشد دمای یخچال افزایش پیدا می کند. در این شرایط تکنسین دستگاه را عیب یابی و بعد از برطرف کردن مشکل نشتی مجدد گاز را شارژ می کند. این گاز کاملا خاص است و فقط برای یخچال استفاده می شود. در ادامه همراه پارسیان سرویس باشید.

نقش شارژ گاز در عملکرد یخچال فریزر

گاز استفاده شده در یخچال نقطه تبخیر پایینی دارد و جزو گازهای شیمیایی پر کاربرد است. به صورت فشرده از این گاز برای خنک کردن محیط داخلی یخچال و فریزر استفاده می کنند. امروزه گاز فریون در یخچال ها استفاده می شود که سمی و قابل اشتعال نیست و می تواند در کمترین زمان محیط داخلی یخچال و فریزر را خنک کند‌.
این گاز بدون رنگ و بو توسط دستگاه به داخل مخزن یخچال تزریق می شود. عبور آن از لوله های مخصوص باعث می شود تا سریع تر به بخش داخلی یخچال برسد. این گاز که با نام خنک کننده و مبرد یخچال معرفی می شود می تواند بهترین عملکرد را در کاهش دمای یخچال داشته باشد.
اگر گاز فریون دچار نشتی شود بوی بد و آزار دهنده ای دارد و شما می توانید در کمترین زمان متوجه نشتی آن شوید. بدون این گاز یخچال هیچ عملکردی ندارد و مواد غذایی داخل آن به سرعت فاسد می شوند. در خنک کردن یخچال و پایین آوردن دما تاثیر بسزایی دارد به همین دلیل استفاده از آن به میزان لازم مهم است. اگر در زمان تمیز کردن یخچال کویل کندانسور یا اواپراتور دچار آسیب شوند این گاز سریع تخلیه می شود.

علائم تمام شدن گاز یخچال

زمانی که گاز یخچال تمام می شود علائمی دارد که شما به کمک آنها می توانید متوجه این مشکل شوید و به سرعت شارژ گاز را انجام دهید. این علائم مهم عبارتند از:

 • یخ زدن مواد غذایی: با تمام شدن گاز یخچال تمام مواد غذایی شروع به یخ زدن می کنند. برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که دلیل این یخ زدگی خراب شدن ترموستات است.
 • بوی کپک: وقتی گاز یخچال دچار نشتی می شود بوی نامطبوعی مثل بوی کپک استشمام می شود و شما در این شرایط متوجه می شوید که گاز در حال تمام شدم است.
 • شنیدن صدای تق تق: شنیدن صدای تق تق از فریزر به دلیل شکل گیری قطعه های بزرگ یخ است که مانع از باز شدن درب فریزر می شود و این مهمترین علائم تمام شدن گاز است.
 • چکه کردن قطرات آب از یخچال: از دیگر علائم تمام شدن گاز می توان به چکه کردن آب از یخچال اشاره کرد. وقتی قسمت های داخلی عرق می کند آب سرازیر می شود.
 • خنک نکردن یخچال: مهمترین نشانه اتمام گاز یخچال خنک نکردن آن است. سیستم خنک کننده از کار می افتد و نمی تواند دمای یخچال را به خوبی تنظیم کند. وقتی کارکرد یخچال به صورت عادی نیست و مواد غذایی در حال فساد هستند شما متوجه می شوید که گاز یخچال در حال تمام شدن است و باید برای شارژ آن اقدام‌ کنید.
 • کارکرد مداوم موتور یخچال: وقتی گاز فریون در حال تمام شدن است تمام قطعات با فشار بالا کار می کنند تا بتوانند دمای یخچال را ثابت نگه دارند و این اختلال ایجاد شده را جبران کنند یک سره کار کردن موتور و سایر قطعات می تواند نشانه اصلی بروز این مشکل باشد.
 • افزایش مصرف برق: مهمترین نشانه تمام شدن گاز یخچال افزایش مصرف برق است. در این شرایط عملکرد موتور و سایر قطعات افزایش پیدا می کند و برق زیادی مصرف می کنند.

تعمیر یخچال جنرال الکتریک

لوازم مورد نیاز برای شارژ گاز یخچال

شارژ کردن گاز یخچال کاری حساس و مهم است و باید توسط تعمیرکار و تکنسین مجرب و آموزش دیده انجام شود. برای انجام این کار لوازم و تجهیزاتی نیاز است که در اینجا معرف آنها هستیم:

 • دستگاه وکیوم
 • ترازو دیجیتال
 • آمپر متر
 • انبر کور کن
 • لوله مویی بر
 • پیچ گوشتی
 • دستگاه گیج فشار به همراه شیلنگ های مخصوص
 • تجهیزات مربوط به جوشکاری
 • کپسول گاز
 • آینه تلسکوپی
 • والف

خدمات یخچال جنرال الکتریک

مراحل شارژ کردن گاز یخچال فریز

برای شارژ گاز یخچال باید ۳ مرحله مهم را پشت سر بگذارید:

 1. بررسی نشتی گاز در یخچال: در مرحله اول باید علت نشتی گاز مشخص شود تا شما مشکل نشتی را برطرف و شارژ مجدد را انجام دهید. اگر در کویل ها نشتی باشد گاز به سرعت تخلیه می شود. به کمک مواد شوینده و محلول آب و صابون به راحتی می توان محل نشتی را پیدا کرد. اگر حباب ایجاد شود محل نشتی به راحتی مشخص می گردد. دستگاه های نشت یاب هم می توانند به شما کمک کنند.
 2. انجام عمل وکیوم: در مرحله دوم باید هوا و رطوبت داخل یخچال را به کمک دستگاه وکیوم خارج کنید تا مخزن به طور کامل تخلیه شود و شما بتوانید به طور کامل آن را پر کنید و از پر بودن آن مطمئن شوید‌. با قرار دادن وکیوم به گیج فشار مقدار وکیوم نشان داده می شود.
 3. پر کردن گاز یخچال: این مهمترین مرحله است که باید با دقت بالا انجام شود. گاز فریون دستگاه دستگاه وارد سیستم خنک کننده یخچال می شود. برای انجام این کار لوله دستگاه به کمو شیلنگ های مخصوص به کپسول گاز متصل می شود.

سخن پایانی

اگر شارژ گاز یخچال به صورت اصولی انجام شود قطعا کیفیت و طول عمر بیشتری خواهد داشت. بی توجه بودن به این مشکل باعث فشار زیاد به سایر قطعات می شود و می تواند هزینه‌ تعمیرات را افزایش دهد. نمایندگی با اعزام تعمیرکاران متخصص به محل می تواند با کمترین هزینه شارژ یخچال را انجام دهد. تمام تجهیزات استفاده شده برای انجام این کار پیشرفته و به روز هستند تا این کار با امنیت بالا انجام شود.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *