رله ptc یا استارت از قطعات مهم در یخچال است که به دلایل مختلف دچار افت کیفیت می شود. هدف از طراحی این قطعه جلوگیری از خراب شدت موتور یا کمپرسور است. زمانی که این قطعه دچار مشکل می‌شود تعمیر یا تعویض آن نیاز به تخصص و مهارت دارد و تنها یک تکنسین و تعمیرکار مجرب می تواند این کار را انجام دهد رله استارت انرژی مورد نیاز کمپرسور را تامین می کند و گاهی به دلیل نوسانات برق دچار اختلال می‌شود. خراب شدن این قطعه عملکرد موتور را هم مختل می کند به همین دلیل نیاز است تا به سرعت مشکل را عیب یابی و برطرف کنید. قبل از تعمیر یا تعویض تست رله اهمیت بسزایی دارد و می توان این کار را به صورت دستی یا به کمک ابزار و دستگاه انجام داد. در ادامه با پارسیان سرویس همراه باشید.

معرفی رله ptc یخچال فریزر

رله ptc در کارایی کمپرسور نقش بسزایی را ایفا می کند و به صورت مستقیم با موتور در ارتباط است تا بتواند انرژی مورد نیاز ان را تامین کند. ترموستات با اندازه گیری دمای درون دستگاه و تنطیم دقیق آن مشخص می کند که موتور روشن شود یا خاموش بماند. رله استارت کار خاموش و روشن شدن کمپرسور را انجام می دهد. سرعت این قطعه بالا بوده و در کمترین زمان کار خود را انجام می دهد.

نمایندگی جنرال الکتریک

رله از سیم پیچی مغناطیسی تشکیل شده و کاملا حساس است و شبیه کلید عمل می کند. تامین انرژی اولیه برای راه اندازی موتور از وظایف اصلی این قطعه است. اگر رله از کار بیافتد دیگر انرژی مورد نیاز کمپرسور تامین نمی شود در نتیجه موتور به هیچ وجه روشن نخواهد شد. رله قطعه حساسی است که تعمیر و تعویض آن به تخصص نیاز دارد و کار هر کسی نیست.

علائم خرابی رله استارت یخچال

زمانی که رله ptc خراب می شود علائمی دارد که شما به کمک آن می توانید علت خرابی را مشخص و مشکل را برطرف کنید. از مهمترین علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صدای رله به صورت تیک تیک است اگر این صدا را با سرعت زیاد یا به صورت مداوم شنیدید نشان دهنده خرابی رله است که باید آن را تست کنید. با شنیدن صدای رله استارت متوجه خرابی آن خواهید شد و این بهترین راه است.
  • از دیگر علائم خرابی رله می توان به روشن نشدن موتور برای مدت طولانی اشاره کرد چون انرژی مورد نیاز به موتور نمی رسد. در این شرایط دمای داخل کابین به شدت افزایش پیدا می کند.
  • زمانی که موتور یخچال صداهای غیر عادی دارد به این معنی است که رله استارت نتوانسته کار خود را به درستی انجام دهد‌.
  • از دیگر علائم می توان به روشن نشدن یخچال اشاره کرد. موتور دستگاه قدرت لازم برای راه اندازی سیستم را ندارد.

نحوه آزمایش رله ptc یخچال فریزر

قبل از تعمیر  یا تعویض رله استارت باید ابتدا آن را تست یا آزمایش کنید که این کار اهمیت بسزایی دارد و به صورت دستی و اتوماتیک انجام می‌ شود.

  • تست رله به صورت دستی: آسان ترین روش تست رله آزمایش آن بدون ابزار است. برای انجام این کار باید به کمک پیچ گوشتی اتصال رله و کمپرسور را قطع کنید تا بتوانید به صورت جداگانه عملکرد رله را بررسی کنید. بعد از جدا کردن رله استارت نیاز است تا این قطعه را چند مرتبه تکان دهید.

اگر صدای غیر عادی شنیده شود نشان دهنده خرابی رله است و در این شرایط شما باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. تکان خوردن یک جسم جامد داخل رله بدین معنی است این قطعه دچار عیب شده است. اگر قطعات داخلی رله دچار شکستگی شوند این صدا زیاد خواهد بود‌.علاوه بر صدا با توجه به بوی سوختگی هم می توانید متوجه خرابی رله شوید‌. گرم شدن اتصالات باعث آب شدن برخی بخش ها و ایجاد بوی سوختگی می شود. به کمک این روش‌های دستی می‌ توانید به راحتی رله استارت را تست کنید.

  • تست رله ptc یخچال فریزر با ابزار: در کنار روش دستی شما می توانید برای تست دقیق تر رله از ابزارهای مخصوص هم کمک بگیرید. چون روش های دستی دقت بالایی ندارند امروزه بیشتر از ابزارها استفاده می کنند. ممکن است رله از نظر ظاهری سالم باشد اما عملکرد درستی نداشته باشد.

در این زمان نیاز است تا از مولتی متر استفاده کنید. این ابزار برای سنجش وضعیت رله ptc به کار گرفته می شود. مولتی متر را زیر رله و درست مقابل جفت کانکتور قرار دهید. اگر رله سالم باشد جریان ۱۰ تا ۱۰۰ اهم نشان داده می شود. اما اگر مشکل داشته باشد جریان پایین خواهد بود و افزایش پیدا نمی کند.

برای تست رله های سنگی این روش بهترین گزینه است. رله‌های ولتاژی و جریانی دارای سیم پیچ مسی هستند به همین دلیل مولتی متر باید روی پایه Mو Sباشد و عدد صفر را نشان دهد. وقتی رله چرخانده می شود صدای کلیک به گوش می رسد.

نحوه نصب رله استارت یخچال

اگر رله خراب باشد شما باید آن را با نمونه های فابریک و اورجینال تعویض و به صورت کاملا اصولی و ایمن نصب کنید. برای تعویض باید ابتدا برق یخچال را قطع کنید. در این شرایط نیاز است تا پریز را از برق بکشید. رله که در کنار کمپرسور قرار گرفته را پیدا کنید. تمام اتصالات مرتبط به رله استارت را باز کنید تا بتوانید آن را به طور کانال از یخچال جدا و تست کنید‌.

با بلند گردن گیره سیمی پشت یخچال می توانید قاب رله را جدا کنید. خازن رله خراب را باز کردن و روی رله جدید نصب و آن را به سوکت های کمپرسور متصل کنید. ‌گیره سیم را مانند قبل در جای خود قرار دهید و دستگاه را به برق متصل کنید. در این شرایط به صدا و عملکرد رله توجه کنید تا عیب و ایرادی نداشته باشد.

سخن پایانی

رله ptc در یخچال  اهمیت بسزایی دارد و جزو قطعات مهم و حیاتی است به همین دلیل باید توسط ابزارهای دقیق تست شود. اگر به عملکرد این قطعه بی توجه باشید می تواند باعث خرابی موتور یا کمپرسور شود. تست رله و تعمیر و تعویض آنها به ابزار و تجهیزات و تخصص نیاز دارد   فقط یک تکنسین و تعمیرکار مجرب می تواند این کار را انجام دهد. استفاده از رله های اصل و فابریک در زمان تعویض باعث شده تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *