نشتی آب از پشت یخچال مشکل شایعی است که بیشتر افراد با آن روبرو می شوند. در این شرایط باید سریعا یخچال را از پریز برق خارج کنید تا خطر اتصالی اتصالی برق گرفتگی شما را تهدید نکند. عیب یابی و برطرف کردن این مشکل نیاز به تخصص و تجربه دارد به همین دلیل باید با تعمیرکاران مجرب در ارتباط باشید. نشتی از قسمت‌های مختلف یخچال اتفاق می افتد‌.زمانی که آبریزی را از پشت یخچال مشاهده می‌ کنید نیاز است تا قطعات مربوط به پشت یخچال فریزر را بررسی کنید. اگر به این مشکل بی توجه باشید آب به سایر قسمت‌ها نفوذ کرده و می تواند باعث سوختگی موتور و سایر قطعات شود. باید راه حلی اساسی پیدا کنید و در اولین مرحله با پارچه آب را خشک کنید. در ادامه همراه پارسیان سرویس باشید.

علت آبریزی از پشت یخچال فریزر

نشت آب از پشت یخچال فریزر به دلایل مختلف رخ می دهد که در اینجا به صورت مجزا به آنها اشاره می کنیم:

  • خراب شدن لاستیک دور درب یخچال فریزر :اصلی ترین دلیل نشتی آب از پشت یخچال فریزر خراب شدن لاستیک دور درب است. لاستیک به مرور زمان فرسوده و پوسیده می شود و نمی تواند عملکرد اولیه خود را داشته باشد. بهتر است ابتدا لاستیک را بررسی کنید. در صورت پاره بودن باید به سرعت تعویض شود. در این شرایط دیگر آب از قسمت جلو و پشت یخچال ریزش ندارد.
  • انسداد لوله تخلیه یخچال: وقتی لوله تخلیه یخچال مسدود می شود مسیر خروج آب به طور کامل بسته می شود و آب از قسمت‌های مختلف یخچال به بیرون نفوذ می کند. آبی که داخل یخچال جمع شده باید از طریق لوله تخلیه از آن خارج شود. اما چون لوله بسته شده آب از فضاهای دیگر نشت می کند.

آب ناشی از ذوب شدن یخ ها درون یخچال و فریزر داخل یک ظرف یا سینی ریخته می شود تا از طریق لوله تخلیه خارج شود‌. با رفع انسداد لوله می توانید مشکل را برطرف سازید. برای رفع گرفتگی لوله باید یخچال را خاموش و کشوها را خارج کنید. با ریختن جوش شیرین درون لوله انسداد آن برطرف می شود.

  • یخ زدگی اواپراتور یخچال: از دیگر دلایل نشتی آب از پشت یخچال می توان به یخ زدگی اواپراتور اشاره کرد. این قطعه کار تبخیر را به عهده دارد و زمانی که خود دچار یخ زدگی می شود شما شاهد آبریزش از یخچال هستید.

این یخ زدگی به دلیل خرابی ترموستات، هیتر دیفراست و باز ماندن درب یخچال اتفاق می افتد. اگر تنظیمات دما مناسب نباشد سرعت این یخ زدگی افزایش پیدا می کند و حجم آب نشتی هم بیشتر خواهد بود.اگر خرابی از این قطعات باشد باید تعمیر یا تعویض شوند.

  • شکستگی سینی تخلیه یخچال فریزر : سینی تخلیه در زیر یخچال قرار دارد که آب حاصل از ذوب شون یخ درون آن ریخته می شود. وقتی این سینی دچار شکستگی می شود آب داخل ان از زیر یخچال نشت می کند. برای رفع این مشکل باید سینی تعویض شود تا دیگر نشتی نداشته باشد. پر شدن سینی تخلیه بیش از اندازه باعث شکستگی و ترک خوردگی آن می شود به همین دلیل باید هر از گاهی سینی را چک کنید.
  • خراب شدن یخساز یا آبسردکن یخچال: از دیگر دلایل نشتی آب از زیر یخچال می توان به خراب شدن آبسردکن و یخساز اشاره کرد. شل شدن اتصالات لوله های آب مربوط به این قسمت ها نشتی را به همراه دارد.

اگر اتصالات به درستی در جای خود قرار نگیرند آبی که باید به داخل آبسردکن و یخساز برود به بیرون ریخته می شود. برای رفع این مشکل باید اتصالات را بررسی کنید و در صورت شل بودن آنها را سفت کنید. لوله های منتهی به یخساز در صورت ترک خوردگی و شکستگی باید تعویض شوند.

  • جمع شدن آب زیر جامیوه ای: با جمع شدن آب در جا میوه ای امکان نشتی از پشت و زیر یخچال وجود دارد. وقتی آب با حجم زیاد در کف یا جا میوه ای یخچال جمع می شود ایراد از یکی از قطعات سیستم دیفراست است.

اغلب با خراب شدن المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز، یخ زدن مسیر خروجی آب و گرفتگی لوله آب یخچال این مشکل پدیدار می شود. برای رفع مشکل و عیب یابی بهتر است با تکنسین تماس بگیرید.

  • معیوب شدن شیر ورودی آب یخچال: خرابی شیر آب می تواند دلیل اصلی نشتی آب از پشت یخچال باشد. سوراخ شدن این لوله ها باعث می شود که آب از داخل آنها به بیرون نفوذ کند. به همین دلیل نیاز است تا لوله ها را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.
  • خرابی فیلتر آب: با خراب شدن فیلتر آب شما شاهد نشتی از پشت یخچال خواهید بود. اگر فیلتر دچار انسداد و گرفتگی باشد این نشتی بیشتر خواهد بود بنابراین بهتر است فیلتر را تعویض کنید.
  • تراز نبودن یخچال: اگر یخچال فریزر تراش نباشند احتمال نشتی از آنها زیاد است‌. در زمان نصب از تراز بودن آنها مطمئن شوید.

حل مشکل نشتی آب از پشتی یخچال فریزر

برای حل مشکل نشتی آب از پشت یخچال فریزر باید ابتدا عیب یابی را به صورت کاملا تخصصی انجام دهید. اگر عیب از قطعات باشد نیاز است تا به سرعت تعمیر یا تعویض شوند. انسداد در لوله تخلیه آب اغلب دلیل اصلی نشتی است به همین دلیل تعمیرکاران بیشتر این قسمت را بررسی می کند. در یخچال های جدید که مجهز به سیستم عیب یاب هوشمند هستند پیدا کردن عیب نشتی و برطرف کردن آن راحت‌تر است. نشتی در هر قسمتی که باشد باید قطعات و اتصالات همان قسمت چک شود. با مشاهده آب در اطراف یخچال باید سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیرات یخچال و فریزر فیلور در محل

سخن پایانی

اگر نشتی آب از پشت یخچال به علت خرابی برخی قطعات باشد بهتر است قطعات اصل و اورجینال را جایگزین لوازم فرسوده و خراب کنید. عیب یابی مهمترین مرحله برای برطرف کردن مشکل است. برای تعمیر دستگاه بهتر است از تعمیرکاران و تکنسین های متخصص کمک بگیرید. اگر نسبت به نشتی بی توجه باشید ممکن است آب به قسمت های الکتریکی نفوذ کند و باعث سوختگی دستگاه شود. اگر نشتی آب ادامه پیدا کند به هیچ وجه نمی توانید از دستگاه استفاده کنید.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *