موتور قلب یخچال و فریزر است که عملکرد دستگاه به کارایی خوب آن بستگی دارد. این قطعه در پایین و پشت یخچال قرار گرفته و می‌تواند انرژی مورد نیاز برای خنک کردن دستگاه را به خوبی تامین کند. کمپرسور یا موتور گاز مبرد را فشرده گرده و گرمای درون یخچال را خارج می سازد. سرد شدن یخچال و فریزر به دلیل عملکرد خوب این قطعه مهم و حیاتی است.موتور به صورت مداوم کار می کند به همین دلیل خطر سوختگی و خرابی آن را تهدید می کند‌‌. با خراب شدن موتور علائم و نشانه هایی ظاهر می شود که شما به کمک آن می توانید سوختن موتور را تشخیص دهید. وقتی کمپرسور از کار می افتد یخچال و فریزر گرم می شوند و دیگر کارایی اولیه خود را ندارند. در ادامه همراه پارسیان سرویس باشید.

علائم سوختن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر

برای تشخیص سوختگی موتور یخچال و فریزر باید به علائم و نشانه های ایجاد شده توجه کنید. از علائم مهم سوختگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داغ شدن کمپرسور یخچال فریزر: اولین نشانه سوختگی موتور داغ شدن بیش از حد آن است. به طوری که وقتی بدنه یخچال را لمس می کنید گرم است. این داغ شدن نشان دهنده نیم سوز شدن کمپرسور است که باید به آن توجه کنید. وقتی موتور نیم سوز می شود توانایی ندارد که گاز مبرد را به چرخش در بیاورد‌ به همین دلیل سرمای مورد نیاز در یخچال و فریزر تامین نمی شود. این به دلیل کار کردن کمپرسور بیش از حد معمول است.
 • عدم وجود صدای کار کرد یخچال: از دیگر علائم سوختگی موتور یخچال و فریزر می توان به صدای زیاد و غیر عادی اشاره کرد. در حالت عادی موتور صدای کمی دارد اما وقتی بیش از اندازه تحت فشار قرار می گیرد و در حال سوختگی است صدای آن به شدت زیاد می شود‌. با گرم شدن فضای داخلی یخچال قطعات تحت فشار قرار می گیرند و این صدا بیشتر هم می شود‌. عملکرد نادرست موتور افزایش صداهای غیر معمول را به همراه دارد‌.

نمایندگی امرسان

 • داغ شدن محیط داخل یخچال: با سوختن موتور و از کار افتادن آن فضای داخل یخچال و فریزر دیگر خنک نمی شود و گرم شدن آن باعث فاسد شدن مواد غذایی می شود. خنک نشدن یخچال مهمترین علامت سوختگی موتور است. شما با مشاهده این علائم به سرعت سوختگی را تشخیص می دهید.
 • سر و صدای زیاد هنگام روشن بودن یخچال: زمانی که موتور یا کمپرسور یخچال در حال سوختن است صدای زیادی از خود تولید می کند. موتور با سر و صدای زیادی کار می کند و بیش از اندازه تحت فشار قرار می گیرد. فرسودگی و سر و صدای زیادی موتور به دلیل خاموش نشدن کمپرسور هوا است. وقتی فشار زیادی به موتور وارد شود سوختگی آن حتمی خواهد بود. وجود گرد و غبار در موتور هم می تواند شدت صدا را بیشتر کند.
 • وجود بوی سوختگی از یخچال فریزر: از دیگر علائم سوختگی موتور یخچال می توان به بوی سوختگی آن اشاره کرد. گرمایی که به دلیل استفاده مداوم از موتور ایجاد می شود می تواند سوختگی و بوی بد ناشی از آن را به همراه داشته باشد. به کمک این نشانه ها شما می توانید سوختگی را در اسرع وقت تشخیص دهید.

علت سوختگی موتور یخچال و فریزر

پس از مشاهده علائم سوختگی موتور یخچال و فریزر اکنون نیاز است تا علت سوختگی را پیدا کنید. ازدلایل اصلی سوختن کمپرسور می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • خرابی و کثیفی کندانسور: کندانسور در عملکرد موتور نقش بسزایی دارد بنابراین وقتی این قطعه خراب می شود موتور تحت فشار قرار می گیرد و این می تواند سوختگی کمپرسور را به همراه داشته باشد. کندانسور وظیفه دارد تا دمای یخچال را تنظیم کند و مانع از گرم شدن فضای داخل آن شود. این قطعه با دفه گرما مانع از افزایش حرارت یخچال می شود. اما خراب شدن آن دلیل اصلی سوختگی موتور است.
 • مشکلات مربوط به فن خنک کننده: فن خنک کننده برای خنک کردن موتور و سایر قطعات استفاده می شود. اگر فن به درستی کار نکند و مشکل داشته باشد دمای موتور افزایش یافته و دچار سوختگی می شود. با خراب شدن موتور فن خنک کننده کمپرسور هم تحت فشار قرار می گیرد. نچرخیدن فن دلیل اصلی سوختگی موتور است.
 • استهلاک و کار کردن بیش از حد دستگاه: هر قطعه ای عمر مفید دارد و زمانی که عمر آن تمام می شود با مشکلاتی روبرو می شود. اگر مدت زیادی است که از یخچال استفاده نی کنید ممکن است با سوختگی موتور مواجه شوید‌‌ موتورهای که بیش از ۸ تا ۱۲ سال کار می کنند به مرور زمان دچار فرسودگی و افت کیفیت می شوند و اگر بیش از اندازه تحت فشار قرار بگیرند سوختگی آنها حتمی خواهد بود‌.
 • نوسانات برق: نوسانات برق نقش بسزایی در عملکرد موتور دارد. اگر نوسان بیش از اندازه زیاد باشد ولتاژ موتور به یکباره افزایش یافته و این می تواند باعث سوختگی موتور شود‌. سیستم الکتریکی کمپرسور کاملا حساس است و وقتی تحت فشار برق زیاد قرار می گیرد اتصالات آن دچار سوختگی می شود.
 • خرابی ترموستات: از دیگر دلایل سوختگی موتور یخچال و فریزر می توان به خرابی ترموستات اشاره کرد. اگر ترموستات تنظیم نباشد کمپرسور شروع به گرم شدن می کند و تحت فشار قرار می گیرد‌. این می تواند دلیل اصلی سوختگی موتور باشد که در چنین شرایطی باید ترموستات را بررسی کرد.
 • کمبود گاز مبرد: گاز مبرد در خنک کردن یخچال و فریزر نقش بسزایی را ایفا می کند‌. سوختن کمپرسور باعث نشتی گاز و از بین رفتن گاز نبرد می شود. پوسیدگی لوله ها باعث می شود تا گاز قبل از رسیدن به کمپرسور از بین برود. وقتی گاز وارد این قطعه نشود به مرور زمان سوختگی آن را به همراه خواهد داشت. کار کردن زیاد باعث استهلاک و داغ شدن موتور می شود و می تواند به کمپرسور آسیب برساند و باعث سوختن آن شود.
 • خرابی برد: از دیگر دلایل سوختن موتور یخچال می توان به خراب شدن برد اشاره کرد‌ این قطعه الکتریکی وظیفه تنظیم و کنترل دستگاه را به عهده دارد و خراب شدن آن عملکرد سیستم را مختل می کند. اگر برد خراب شود دستور خاموش و روشن شدن برای یخچال صادر نمی شود و موتور مجبور است تایم زیادی را روشن بماند و همیت باعث سوختن آن می شود.

تعمیر یخچال و فریزر امرسان

سخن پایانی

تشخیص سوختن موتور یخچال و فریزر کار سختی نیست به شرطی که شما نسبت به علائم و نشانه ها بی توجه نباشید. وقتی موتور در حال سوختن است نشانه هایی دارد که به تشخیص کمک می کنند. در این زمان باید از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا سیستم را عیب یابی و مشکل را برطرف کند. موتور باید به صورت کاملا تخصصی تعمیر یا تعویض شود. استفاده از قطعات اصل و اورجینال باعث شده تا یخچال دوباره به چرخه مصرف باز گردد‌.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *