لاستیک دور درب از قطعات مهم و حیاتی در یخچال است که از دمای درون یخچال به خوبی محافظت می کند‌. با خراب شدن لاستیک گاز یخچال هم سریع تر تمام می شود. این لاستیک نواری باریک است که دور تا دور درب را به خوبی پوشش می دهد و استفاده از آن مزیت های زیادی دارد. زمانی که این لاستیک دچار مشکل می شود عملکرد دستگاه را مختل می کند‌. تعمیر یا تعویض این قطعات مصرفی نیاز به تخصص و مهارت دارد به همین دلیل به محض مشاهده خرابی یا پوسیدگی لاستیک بهتر است با تعمیرکار تماس بگیرید. کار تعمیر یا تعویض توسط ابزارهای مختلفی انجام می شود. با درست کردن این نوار یخچال می تواند عملکرد خوبی داشته باشد و به راحتی مواد غذایی را خنک کند. در ادامه همراه پارسیان سرویس باشید.

علائم خرابی لاستیک درب یخچال

لاستیک دور درب زمانی تعمیر یا تعویض می شود که علائم زیر را داشته باشد و شما باید به این نشانه ها توجه کنید:

 • افت دما در داخل یخچال به بالاتر از درجه حرارت تنظیمی: نفوذ هوای نامناسب به داخل یخچال باعث می شود تا هوای سرد کمتر شود در چنین شرایطی گرما افزایش یافته و می تواند فشار مواد غذایی را به همراه داشته باشد. افزایش مصرف انرژی هم مهمترین نشانه خراب شدن لاستیک یا نوار درب است.
 • افزایش هزینه برق: با خراب شدت لاستیک دور درب مصرف برق بیشتر می شود و شما باید هزینه بالاتری را برای برق پرداخت کنید. یخچال برای اینکه بتواند هوای مطلوبی را در فضای داخلی خود ایجاد کند تحت فشار قرار می گیرد.
 • تشکیل یخ زیاد در محفظه سرمایشی یخچال: از دیگر علائم خرابی لاستیک درب یخچال می توان به یخ زدن فریزر بیش از اندازه اشاره کرد. وقتی در محفظه سرمایشی یخچال یخ با حجم زیاد را مشاهده کردید نشانه خراب بودن نوار دور درب است که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.
 • عدم بسته شدن محکم درب یخچال و احساس هوای سردی در اطراف درب: با خراب شدن نوار درب به خوبی بسته نمی شود و روزنه هایی از آن باز می ماند که در چنین شرایطی شما در اطراف درب هوای سرد را حس می کنید که از یخچال خارج می شود.
 • نفوذ بوهای نامطبوع به داخل یخچال: نشانه دیگر خراب شدن لاستیک درب نفوذ بوی نامطبوع خارج به داخل یخچال است. با ورود این بوهای نامطبوع مواد غذایی هم تحت تاثیر قرار می گیرند.
 • تغییرات مکر دما در داخل یخچال: با ورود هوا به داخل یخچال دما به شدن تغییر می کند و کمپرسور نمی تواند دما را ثابت نگه دارد همین موضوع فاسد شدن مواد خوراکی را به همراه دارد.
 • افت رطوبت: رطوبت یخچال از کنار لاستیک درب به راحتی خارج می شود و کاهش رطوبت باعث خشکی مواد غذایی می شود. شما با مشاهده این علائم می توانید معیوب بودن لاستیک را مشخص کنید. ‌

علت خرابی لاستیک درب یخچال

حال که علائم و نشانه های خراب شدن لاستیک درب را مشاهده کردید اکنون نیاز است تا دلیل اصلی خراب شدن را پیدا کنید. اگر درب یخچال بیش از اندازه باز و بسته شود نوار دور درب به سرعت خراب می شود. رطوبت و حرارت زیاد می تواند پوسیدگی لاستیک را به همراه داشته باشد.

این قطعه مصرفی است و ممکن است در اثر فشار و ضربه کیفیت خود را از دست بدهد. فرسودگی اصلی ترین دلیل خراب شدن این قطعه است. به مرور زمان عمر مفید آن تمام می شود و نیاز است تا شما آن را به طور کامل بررسی کنید و اگر نیاز به تعمیر یا تعویض دارد این کار را انجام دهید.

افتادگی درب یخچال باعث حرکت لاستیک از جای خود می شود در این صورت لاستیک دیگر کارایی اولیه خود را از دست می دهد. سنگینی زیاد درب باعث خمیدگی نوار شده و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار می دهد. مشکل در واشر درب هم می تواند دلیل خرابی این نوار باشد. تعمیرکار پس از عیب یابی در کمترین زمان مشکل را برطرف می کند.

راهکارهای تعمیر یا تعویض لاستیک درب یخچال

پس از مشاهده علائم علائم عیب یابی اکنون نوبت تعمیر با تعویض است. تعمیرکاران ماهر و با تجربه راهکارهای خوبی برای رفع مشکل پیدا می کنند‌ که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

 • تعمیر لاستیک با خمیر لاستیک یا چسب لاستیکی : اگر لاستیک دچار ترک یا ساییدگی های کوچک شده باشد به کمک چسب لاستیکی یا خمیر آن را تعمیر می کنند. برای انجام این کار باید ابتدا محل ساییدگی به طور کامل تمیز شود تا چسب بتواند به خوبی روی کار قرار بگیرد. پس از خشک شدن لاستیک می توانید درب را به راحتی باز و بسته کنید.
 • تعویض لاستیک درب با نمونه های جدید و سالم: اگر لاستیک بیش از اندازه خراب شده و قابلیت تعمیر ندارد باید آن را تعویض کنید. یخچال شما با هر برندی که باشد باید تعویض را به صورت مرحله ای انجام دهید. برای این کار نیاز به ابزارهای خاصی هست و فرد باید مهارت و تجریه کافی داشته باشد.
 • دوره نگهداری و تعمیر ترک‌ها و سایتگی‌ها : برای جلوگیری از خراب شدن لاستیک باید به صورت دوره ای آن را با چسب یا لاستیک پوشش دهید تا از بدنه جدا نشود و کیفیت اصلی خود را حفظ کند. با تعمیر دوره ای می توان از ساییدگی نوار جلوگیری کرد.
 • تنظیم درست لاستیک درب:پس از تعمیر یا تعویض بهتر است لاستیک را تست کنید تا هوا از کنار آن به داخل یخچال نفوذ نکند. هیج فضای خالی نباید داشته باشد.
 • تغییرات دما و تنظیم درجه حرارت به طور دقیق: راهکار دیگری که می تواند به تعمیر با تعویض لاستیک کمک کند تنظیم درست دما در یخچال است. اگر حرارت به خوبی کنترل شود لاستیک بیش از اندازه دچار تغییر دمایی و پوسیدگی نمی شود.

تعمیرات یخچال و فریزر فیلور در محل

سخن پایانی

اگر لاستیک دور درب تعویض نشود مضراتی را برای مصرف کنندگان به همراه دارد. که اصلی ترین آنها فاسد مواد غذایی است. موتور بیش از اندازه تحت فشار قرار می گیرد تا بتواند دمای داخل یخچال را تنظیم کند و هوای خنک را به مواد غذایی برساند. وقتی لاستیک دور درب خراب می شود تنطیم دما سخت تر خواهد شد. به همین دلیل نیاز است تا شما در چنین شرایطی از تعمیرکاران مجرب کمک بگیرید تا کار تعمیر و تعویض به صورت تخصصی انجام شود.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *