هدف اصلی از طراحی و ساخت یخچال خنک نگه داشتن مواد غذایی است. اما گاهی دمای یخچال و فریزر به شدت کاهش پیدا می‌کند به طوری که تمام مواد دچار یخ زدگی می شوند. در این شرایط نیاز است تا شما با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا مشکل را به صورت تخصصی بررسی کند. دمای یخچال باید متناسب با مواد تعیین شود. ۳۴ تا ۴۰ درجه بهترین دما است و کمتر و بیشتر از آن مشکل محسوب می شود. کاهش بیش از حد دما موتور را تحت فشار قرار می دهد و باعث اختلال در عملکرد دستگاه می شود. علت سرمای شدید را می تواند در برخی قطعات جستجو کرد. اگر علت خراب شدن قطعات باشد نیاز است تا آنها را با نمونه های اصلی و اورجینال جایگزین کنید. در ادامه همراه پارسیان سرویس باشید.

علت سرمای شدید یخچال و فریزر

یخچال به عایق حرارتی مجهز شده تا بتواند سرما را درون خود نگه دارد. تولید ماده سردسازی توسط کمپرسور و دیگر اجزا باعث خنک شدن بخش داخلی یخچال و فریزر موتور شود. اگر این ماده بیش از اندازه تولید شود شما شاهد سرد شدن بیش از اندازه یخچال خواهید بود. وقتی سیستم خنک کننده دچار اختلال می شود نمی تواند دما را به خوبی تنظیم کند. در اینجا به دیگر دلایل سرمای شدید یخچال اشاره می کنیم:

  • یکسره کار کردن دستگاه : وقتی یخچال به صورت یکسره کار می کند سیستم خنک کننده بیش از اندازه سرما تولید می کند بدین ترتیب دمای یخچال به شدت کاهش پیدا می کند به طوری که مواد غذایی دچار یخ زدگی می‌ شوند. کار کردن کمپرسور به صورت یکسره موتور را هم تحت فشار قرار می دهد.
  • خرابی سنسور محیطی: سنسور محیطی نقش بسزایی در کنترل دمای یخچال دارد و اگر این قطعه دچار مشکل شود نمی تواند دما را به خوبی تنظیم کند. این سنسور به برد الکترونیکی اطلاعات را مخابره می کند تا کمپرسور در مدار قرار بگیرد. خرابی سنسور باعث کار کردن کمپرسور به صورت یکسره می شود و این می تواند سرمای یخچال را زیاد کند. در این شرایط کمپرسور از کار می افتد.
  • مشکل در ترموستات:در برخی یخچال ها ترموستات نقش سنسور محیطی را ایفا می کند بنابراین وقتی ترموستات دچار مشکل می شود نمی تواند کارایی خوبی داشته باید و دما را تنظیم کند. روشن ماندن کمپرسور برای تایم طولانی باعث پایین آمدن دمای یخچال و سرد شدن بیش از حد آن می شود.
  • خرابی دریچه دمپر ورودی هوا : از دیگر دلایل سرد شدن بیش از حد یخچال و فریزر می توان به خراب شدن دریچه دمپر اشاره کرد. این دریچه وظیفه ورود هوا را به عهده دارد و جزو مهمترین قطعات مکانیکی و الکترونیکی است. در یخچال های جدید دمپر سرما را وارد می کند. اگر این دریچه بیش از اندازه باز شود قطعا سرمای بیشتر به یخچال نفوذ می کند. اگر این سنسور خراب شود باید آن را تعویض کنید.‌
  • مشکل در برد الکترونیکی: تمام قطعات نصب شده در یخچال از برد الکترونیکی فرمان می گیرند بنابراین اگر برد خراب شود فرمان به سیستم خنک کننده ارسال نمی شود و دما به شدت کاهش پیدا می کند. وقتی برد خراب می شود فن به‌صورت یکسره کار می کند و کمپرسور تحت فشار قرار می گیرد.
  • کم یا زیاد بودن گاز یخچال:از دیگر دلایل سرمای شدید یخچال می توان به کم یا زیاد بودن گاز اشاره کرد. گاز یخچال نقش اساسی در خنک کردن آن دارد به همین دلیل وقتی حجم گاز تغییر می کند سرمای یخچال هم دچار تغییر می شود.

بخوانید: نمایندگی یخچال فریزر الکترواستیل

معایب سرمای زیاد در یخچال و فریزر

سرمای شدید یخچال و فریزر معایبی را به همراه دارد. اگر دما یخچال بیش از اندازه کم شود باعث یخ زدگی مواد غذایی می شود. با کاهش دما کمپرسور و موتور تحت فشار قرار می گیرند و این می تواند باعث خرابی قطعات شود.

سیستم خنک کننده یخچال با عملکرد خوب خود می تواند به تنظیم دما کمک زیادی کند. اگر این سیستم نتواند کار خود را به درستی انجام دهد دمای یخچال بیش از اندازه کاهش پیدا می کند. از دیگر معایب سرمای زیاد یخچال می تواند به داغ شدن موتور اشاره کرد که در این شرایط بدنه یخچال هم گرم می شود.

کم کم صدای یخچال افزایش پیدا می کند و در این شرایط قطعات تحت فشار قرار می گیرند. عیب دیگر سرمای شدید یخچال فاسد شدن برخی مواد است که نیاز به دمای خیلی پایین ندارند. به دلیل این معایب است که شما باید مشکل را در کمترین زمان برطرف کنید.

رفع مشکل سرمای زیاد یخچال

برای رفع مشکل سرمای زیاد یخچال باید ابتدا دستگاه را عیب یابی کنید. در مرحله اول باید از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید. عیب یابی باید به صورت کاملا تخصصی انجام شود تا بتوان مشکل را به صورت عمفی برطرف کرد. اگر ایراد از برد دستگاه باشد باید آن را توسط دستگاه تست کنید. برد در کنترل دما نقش بسزایی دارد به همین دلیل وقتی با کوچکترین مشکل روبرو می شود نمی تواند دما را به خوبی تنظیم کند و نیاز است تا شما آن را تعمیر یا تعویض کنید. استفاده از تجهیزات پیشرفته باعث شده تا کار تعمیر به بهترین شکل ممکن و به صورت کاملا تخصصی انجام شود.برد قطعه حساسی است و تعمیر آن باید توسط تعمیرکار ماهر انجام شود. بررسی ترمیستور با یک ولت سنج هم می تواند تا حد زیادی به رفع مشکل کمک زیادی کند‌. اگر مشکل از سنسور و دمپر باشد باشد آن را بررسی کنید و مشکل را برطرف سازید. اگر حجم گاز یخچال کم و زیاد شده باشد گاز کردن یخچال می توانید مشکل را برطرف کنید.

نمایندگی الکترواستیل

سخن پایانی

نمایندگی های مجاز برای رفع مشکل سردی بیش از حد یخچال و فریزر ابتدا سیستم را عیب یابی می کنند. استفاده از قطعات اصل و فابریک کارخانه باعث شده تا تعمیرات با کیفیت بالاتری انجام شوند. اگر به سرمای شدید یخچال بی توجه باشید موتور تحت فشار قرار می گیرد و این می تواند باعث خرابی قطعات هم شود. عیب یابی اولین مرحله تعمیر است که می تواند در محل هم انجام شود. اعزام نیروی تعمیرکار به محل کار را آسان تر کرده است.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *