فیلتر درایر یخچال فریزر از قطعات مهم و حیاتی است که مانند تصفیه عمل می کند تا بتواند رطوبت را جذب و مانع از نفوذ آلودگی های گاز به مدار شود. این قطعه در شرایط خاصی تعویض می شود تا بتواند کارایی خوبی داشته باشد. فیلتر درایر در جذب آلاینده ها نقش بسزایی دارد و به مرور زمان کیفیت و کارایی خود را از دست می دهد به همین دلیل نیاز است تا این فیلتر در صورت نیاز تعویض شود.این کار نیاز به تخصص و مهارت دارد به همین دلیل شما باید برای تعمیر   تعویض از تکنسین های مجرب کمک بگیرید. استفاده از فیلترهای اصل و اورجینال باعث شده تا عملکرد بهتری داشته باشند. خراب شدن این فیلتر می تواند موتور را تحت فشار قرار دارد و باعث خرابی مدار و قطعات مرتبط با آن شود‌. در ادامه این مقاله همراه پارسیان سرویس باشید.

نقش فیلتر درایر در یخچال و فریزر

فیلتر درایر وظایف خاصی را در یخچال فریزر به عهده دارد و با هدف حذف آلاینده ها طراحی و ساخته شده است. اگر آلودگی و گرد و غبار به کمپرسور نفوذ کند عملکرد آن را با مشکل مواجه می کند به همین دلیل نیاز است تا فیلتر در مسیر کمپرسور قرار بگیرد.

با نفوذ رطوبت قطعات دچار پوسیدگی و زنگ زدگی می شوند اما این فیلتر می تواند مانع از نفوذ رطوبت شود. این فیلتر وظیفه جذب رطوبت و خشک کردن را به عهده دارد و می تواند با عملکرد خوب خود سلامت کمپرسور را تضمین کند بنابراین اگر فیلتر به موقع تعویض نشود کمپرسور و سایر قطعات تحت فشار قرار می گیرند و این می تواند باعث خرابی آنها شود.

از کاربردهای دیگر این فیلتر می تواند به عدم ایجاد محلول های اسیدی اشاره کرد. فیلتر به صورت چند لایه طراحی شده تا بتواند تمام ریزگردها را جذب کند. بررسی و مدیریت این قطعه اهمیت بسزایی دارد و می تواند در سلامت دستگاه هم تاثیر بسزایی داشته باشد.

علائم خراب شدن فیلتر درایر یخچال

فیلتر درایر به عنوان یک محافظ عمل می کند تا بتواند از ورود رطوبت و ذرات ریز به کمپرسور و موتور جلوگیری کند. تمام جرم های ایجاد شده توسط این قطعه جذب و در خروجی آن قرار می گیرد. در سیستم های تبرید کم فشار بیشترین سطح نصزق را دارد و با حذف رطوبت و آلایندگی مانع از خراب شدن کمپرسور و سایر قطعات می شود. به کمک علائم زیر شما به سرعت متوجه خرابی فیلتر درایر خواهید شد:

 • تغییر رنگ دادن فیلتر اصلی ترین نشانه خراب شدن آن است و در این شرایط نیاز به تعویض دارد. اگر فیلتر را با رنگ قهوه ای مشاهده کردید باید سریعا آن را تعویض کنید قبل از این رطوبت و آلودگی به کمپرسور نفوذ کند.
 • از دیگر علائم می توان به یخ زدگی لین قطعه اشاره کرد که در این شرایط شما باشد لوله مویی را چک کنید. انسداد این لوله باعث افت دما و در نهایت یخ زدن فیلتر می شود.
 • کم شدن سرمای داخل یخچال از دیگر علائمی است که نشان می دهد فیلتر شما خراب شده است. با خراب شدن فیلتر کمپرسور دچار سوختگی می شود چون فشار زیادی را متحمل می شود.

به محض مشاهده کوچکترین علائم بهتر است تا تکنسین و تعمیرکار مجرب تماس بگیرید تا کار به صورت کاملا اصولی پیگیری و مشکل برطرف شود.

نمایندگی یخچال و فریزر الکترواستیل در تهران

علت خرابی فیلتر درایر یخچال و فریزر

فیلتر درایر به دلایل مختلف خراب می شود. این قطعه در تمام یخچال ها استفاده می شود و وظیفه دارد تا از کمپرسور در مقابل رطوبت و آلودگی محافظت کند. از دلایل اصلی خراب شدن این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین دلیل خرابی فیلتر روغن ریزی از موتور و خمیر شدن سیلیکات و مسدود شدن موتور است‌. وقتی کمپرسور با مشکل مواجه می شود این فیلتر را هم تحت تاثیر قرار می دهد.
 • از دلایل دیگر خرابی فیلتر می توان به عدم تعویض آن در زمان تعویض کمپرسور و شارژ گاز اشاره کرد. در چنین باید حتما آن را تعویض کنید.
 • گاهی خراب شدن فیلتر به دلیل بی کیفیت بودن گاز و وجود آلودگی های زیادی در ان است.
 • اگر رطوبت بیش از اندازه زیاد باشد ممکن است بافت فیلتر را تحت تاثیر قرار دهد و باعث پوسیدگی آن شود.

بهترین زمان برای تعویض فیلتر درایر یخچال

به محض مشاهده علائم خرابی فیلتر باید برای تعویض آن اقدام کنید. وقتی فیلتر شما رنگی مسی روشن پیدا می کند نیازی به تعویض ندارد و زمانی که تیره می شود باید آن را عوض کنید. هنگام تعویض کمپرسور بهترین زمان برای تعویض فیلتر درایر است. وقتی در حال باز کردن موتور از روی یخچال فریزر هستید باید فیلتر را هم باز و مدل اورجینال را جایگزین کنید.

وقتی کمپرسور جدبد جوشکاری می شود رطوبت و آلودگی زیادی در مسیر فیلتر قرار می گیرد و می تواند عملکرد آن را مختل می کند به همین دلیل نیاز است تا این قطعه تعویض شود. بهترین زمان برای تعویض فیلتر زمانی است که یخچال را گاز می کنید. وقتی شارژ تخلیه می شود برای شارژ مجدد باید فیلتر هم تعویض شود.

تعمیر یخچال الکترواستیل

نحوه تعمیر و تعویض فیلتر درایر یخچال

فیلتر درایر قطعه حساسی است بنابراین باید به صورت کاملا حرفه ای تعویض شود. برای تعویض باید مراحل زیر را به ترتیب پشت سر بگذارید:

 • در مرحله اول باید ابتدا یخچال را خاموش کرده و آن را از برق بکشید.
 • این فیلتر در کنار لوله کمپرسور قرار دارد بنابراین به آهستگی اتصالات را جدا کنید.
 • در این مرحله فیلتر باید از جای خود خارج شود و فیلتر جدید در آن قرار بگیرد.
 • مجدد اتصالات را در جای خود قرار دهید و سیستم را روشن و تست کنید.

سخن پایانی

فیلتر درایر به مرور زمان دچار افت کیفیت می شود بنابراین نیاز است تا توسط تعمیرکار متخصص تعمیر یا تعویض شود. در افزایش طول عمر کمپرسور نقش بسزایی دارد و با جذب رطوبت و  آلاینده ها می تواند به عملکرد بهتر موتور کمک کند. اگر چه این فیلتر به صورت چند لایه طراحی شده اما آلاینده ها باعث انسداد آن می شود و در زمان تعویض کمپرسور و شارژ آن باید حتما تعویض شود.

شماره های تماس​ جهت رزرو خدمات تعمیرات در تمام نقاط تهران

شماره فوق قابلیت کلیک مستقیم تماس دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *