امکان ندارد که صحبت از گرما و تابستان شود اما حرفی از وجود کولرهای گازی و نقش پررنگ این دستگاه ها در زیباتر جلوه دادن این فصل گرم نشود. کولرهای گازی با تکنولوزی پیشرفته و مشخص خود، توانسته اند تا طرفداران زیادی را، به خصوص در شهر های گرم و شرجی کشور، برای خود به ارمغان بیاورند. یکی از انواع کولرهای گازی، کولرهای گازی لایسنس می باشند که از مشهور ترین و قدیمی ترین برند های تولید کننده کولر در سطح جهان و ساخته کشور چین می باشند.در بحث لوازم وسایل خانگی،  یکی از مهم ترین نکات، بحث تعمیر این دستگاه ها است؛ به گونه ای که با عیب یابی به موقع و مناسب این دستگاه ها و وسایل، میتوان از اسیب های جدی و مخرب آن ها به خوبی پیشگیری نمود. ما در این مقاله به برسی تعمیرات تخصصی کولرگازی لاینس خواهیم پرداخت. اگر  شما هم به تعمیر عیوب اولیه کولرهای گازی خود در خانه علاقه مند هستید، توصیه می کنیم تا انتها این مقاله با بخش تحریریه پارسیان سرویس همراه باشید.

علائم عیوب کولرگازی هایسنس

مهم ترین قدم در زمینه شناسایی و تعمیر موفق و مناسب تمام وسایل از جمله کولرگازی ها، شناخت زودهنگام مشکلات پیش آمده و اقدام فوری در جهت تعمیر وسیله می باشد. از جمله مهم ترین نشانه های عدم کارکرد مناسب کولرگازی هایسنس، خنک نشدن هوا و عدم وجود تغییر در دما اتاق پس از روشن نمودن دستگاه می باشد؛ به علاوه اینکه، وجود صداهای بلند و غیرنرمال نیزمی تواند شما را به فکر تعمیر کولرگازی خود بیندازد. عدم واکنش به چراغ های هشدار، عدم اجرای فن، خاموش شدن ناگهانی دستگاه، نشت آب از کولر و … نیز میتواند نیاز به تعمیر کولر را، به شما گوشزد نماید.

مشکلات رایج کولرگازی هایسنس

چند مورد از مهمترین علل عدم کارکرد مناسب کولرهای گازی لایسنس موارد زیر می باشند.

اختلال در فیلتر هوا

از جمله مهم ترین قطعات هر دستگاه، فیلتر هوا آن می باشد که در صورت عدم کارکرد مناسب، میتواند منجر به اسیب سایر قطعات دستگاه  نیز شود. کثیف این فیلتر ، میتواند منجر به خرابی دستگاه و نیاز فوری آن به تعمیر شود.

اختلال در سیستم سرمایشی کولر

تولید سرما در کولر، حاصل یک واکنش شیمیایی ساده است. اختلال در این واکنش، که غالبا به دلیل نشتی گاز می باشد، میتواند منجر به عدم خنک کنندگی دستگاه شود.

تعمیرات تخصصی کولرگازی در تهران

خرابی کنترل الکتریکی

خاموش شدن ناگهانی دستگاه، عدم واکنش به چراغ های هشدار و… میتواند نشان از وجود اختلال در بورد الکتریکی دستگاه باشد؛ بنابراین با اصلاح مدار الکتریکی دستگاه، میتوانید این عیب را برطرف نمایید.

کمبود شارژ گاز کولرگازی

گاز به عنوان ماده اصلی در جهت  انتقال حرارت دستگاه عمل میکند؛ در واقع وجود مقدار ناکافی از این ماده، میتواند به اختلال در سیستم خنک کنندگی دستگاه منجر شود؛ بنابراین بهتر است تا قبل از هرگونه اقدام به منظور تعمیر دستگاه خود، شارژ گازی آن را چک نمایید.

تعمیر کولرگازی هایسنس

همانگونه که ذکر شد، مشکلات کولرگازی هایسنس طیف وسیعی از علایم و نشانه را در شامل می شود اما به صورت کلی، میتوانیم مشکلات و اختلالات این دستگاه از برند هایسنس را به دو دسته الکتریکی و مکانیکی تقسیم کنیم:

مشکلات الکتریکی:این اختلالات شامل ایجاد نقض در مدار الکتریکی می باشند که غالبا با آمپرسنج و ولت سنج سنجیده می شوند.

مشکلات مکانیکی: اختلال در شارژ گاز، کویل و … در حیطه مشکلات مکانیکی قرار می گیرند.

در ادامه به برسی چند مورد از مشکلات رایج کولرگازی هایسنس و اقدامات لازم در زمان مواجه با آنها خواهیم پرداخت.

روشن نشدن کولرگازی هایسنس

در هنگام رخداد این مشکل، اولین اقدام، برسی شاخه های دستگاه می باشد که به درستی درون پریز قرار گرفته باشند. اگر سیم ها در جایگاه خود قرار گرفته بودند، قدم بعد، برسی پریز ها به منظور وجود برق داخل آنها، با استفاده از فازمتر می باشد. اگر پریز ها نیز بدون نقص بودند، احتمالا مشکل از مدار الکتریکی دستگاه می باشد که با استفاده از آمپرمتر میتوانید اتصالاتی را که نیاز به تعمیر دارند، تعمیر نمایید.

اگر نقص و اختلالی در هیچ کدام از موارد ذکر شده یافت نشد، احتمال سوختن کمپرسور وجود دارد که در این هنگام شما به یک فرد متخصص جهت تعمیر دستگاه خود، نیازمند خواهید بود.

خنک نکردن کولرگازی هایسنس

ساده ترین علت برروز این مشکل، بسته بودن درچه های خروج هوا می باشد که با بازکردن آن مشکل شما برطرف خواهد شد اما گاهی اوقات مشکل فراتر از بسته بودن دریچه است و نیازمند عیب یابی و برسی تخصصی می باشد؛ به عنوان مثال ممکن است کمپرسور دستگاه شما دچار مشکل شده باشد و یا فن کولر گازی دارای نقص باشد که در این موارد شما نیازمند کمک گرفتن از یک فرد متخصص جهت تعمیر کولرگازی خود خواهید بود. خنک نکردن کولر گازی، گاها میتواند به علت کثیف بودن فیلتر هوا باشد که با سرویس کردن به موقع دستگاه خود میتوانید از این مشکل پیش گیری نمایید.

نشت آب از کولرگازی هایسنس

یکی از دلایل نشت آب از کولرگازی هایسنس، می تواند شکسته شدن لوله انتقال آب دستگاه باشد. رطوبت گرفته شده از محیط ودستگاه به صورت مایع  و از طریق لوله تعبیه شده در پشت دستگاه منتقل می شود. گاها نیز به دلیل یخ زدگی زیاد دستگاه ، زمانی که دستگاه خاموش میشود ،دما افزایش یافته و منجر به ذوب شدن یخ  و نشت آب از دستگاه خواهد شد.

خاموش شدن ناگهانی کولرگازی هایسنس

هنگامی که دستگاه به دما تنظیم شده برسد، دستگاه دستور خاموش شدن ترموستات را خواهد داد و تا زمانی که دما تغییر نکند دستگاه خاموش می باشد. گاها نیز به دلیل اختلال در ترموستات و عدم توانایی تشخیص دما توسط ترموستات، دستگاه به صورت ناگهانی خاموش خواهد شد.

گاها نیز دلیل خاموش شدن ناگهانی دستگاه، کثیف بودن فیلتر هوا می باشد که این اختلال با تمیز کردن و یا تعویض فیلتر برطرف خواهد شد.

سخن پایانی

ما در این مطلب به برسی تخصصی اختلالات و عیوب شایع کولرگازی لایسنس پرداختیم. اختلالات مکانیکی و الکتریکی از شایع ترین علل مراجعه افراد جهت تعمیر کولرهای گازی می باشد. خاموش شدن ناگهانی در اثر اختلالات مدار الکتریکی، نشت آب ناشی از شکستن لوله انتقال آب، اتمام شارژ گاز دستگاه و عدم خنک کردن کافی به دلیل اختلال در فن کولر، از جمله مشکلاتی بودند که به تفسیر در رابطه با آنها پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و به شما در زمینه تعمیر و عیب یابی کولرهای گازی، آگاهی کافی داده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *